Shalom Iran | شب یلدا و تضاد آن با یهودیت
6022
post-template-default,single,single-post,postid-6022,single-format-standard,theme-onyx,mkd-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive

شب یلدا و تضاد آن با یهودیت

شب یلدا و تضاد آن با یهودیت

به بهانه مصادف شدن شب یلدا و جشن حنوکا در امسال شاید بی مناسبت نباشد که یهودیان ایرانی در این مورد کمی تعمق کنند.

شب یلدا یا به عبارتی شب چله یکی از مراسمی است که یهودیان ایران آن را نیز برگزار میکنند بدون اینکه بدانند که کاملا با اعتقادات یهودیت منافات دارد, و به طبع با اعتقادات مسلمانان و مسیحیت و حتی آنانی که به توحید اعتقادی ندارند.

صرف نظر از اینکه شب یلدا یا چله طولانی ترین شب سال هست ولی در اصل برگزاری این مراسم در تجلیل از میترا, خدای میترا پرستان بوده و تجلیل از این مراسم بخصوص برای یهودیانی که حماسه حنوکا را جشن میگیرند, حماسه ای که مکابیها بر ضد یونانیان بت پرست وپیروان خدایان یونان که بیت المقدس را به معبد خود تبدیل کرده بوده در تضاد هست.

از آنجا که اساس باور در یهودیت بر اصل توحید بوده از این جهت هر گونه باور ثلاثه پرستی و خدایان پرستی از دید یهودیت مردود میباشد و بخصوص در مورد میترا پرستان و رابطه آن با جنبش نازی در آلمان این حساسیت را برای یهودیان دو چندان میکنند.

شاید خیلی از مردم ندانند که آرم صلیب شکسته که نازیهای آلمانی با آن معروف هستند و هر جنبش ضد یهودی با علامت صلیب شکسته و نصب آن بر اماکن یهودی تنفر خود را به یهودیت نشان میدهند در اصل آرم و سمبل میترا پرستان میباشد.

کلمه یلدا که در عربی به معنی تولد است به مناسبت تولد میترا نام گذاری شده.

از نظر من آن دسته از ایرانیهایی که به وجود خدا اعتقادی ندارند برگزاری جشن تولد میترا , خدای میترا پرستان همانند اشهد گفتن برای وجود نه یک خدا بلکه چندتا خدا  هست.

از آنجا که اعیاد ما یهودیان از فرد پرستی بدور میباشد و حتی برای موشه ( موسی) هم هیچگونه مراسم چه سالگرد و چه تولد گرفته نمیشود لهذا هر گونه مراسم که جنبه فرد پرستی

داشته باشد ممنوع میباشد چرا که فرد پرستی زمینه بت پرستی است و درست با حماسه حنوکا قیام مردمی علیه بت پرستی در تضاد کامل میباشد

حنوکا مبارک
فرزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D8%B1%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%AA%DB%8C#/mwedia/File:Sastika_iran.jpg 
No Comments

Post a Comment